Вторник, 24 Окт 2017, 14:28:27
Приветствую Вас, Гость

[ Личные сообщения() · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]

Страница 19 из 20«1217181920»
Модератор форума: Rappye 
Форум о рыбалке » Список форумов о рыбалке » Нахлыст » Удилища для нахлыста
Удилища для нахлыста
ZMEIДата: Пятница, 02 Июл 2010, 15:51:18 | Сообщение # 1
Статус: Offline
Нахлыст настолько специфический способ рыбной ловли, что удилище для него невозможно заменить никаким другим. Следовательно, вы должны обзавестись специальным удилищем, конструкция которого полностью отвечала бы требованиям всех фаз ловли, а именно: забросам мушки и управлению его на воде, подсечке и вываживанию рыбы. С помощью удилища вы должны надежно управлять шнуром в различных условиях и постоянно чувствовать его натяжение, которое не должно ослабляться ни на мгновение. Удилище - самый важный элемент снаряжения нахлыстовика, и поэтому его выбору вы должны уделить особое внимание.

Статьи по теме:
Удилища для нахлыста

Все для рыбалки в магазине ДОМ РЫБАКА®

ARFlyДата: Пятница, 13 Ноя 2015, 19:43:17 | Сообщение # 271
Цитата Doc ()
daca, intimplator, nu iti ajung 3 bete 3wt
Doc, Multumesc pentru grija smile biggrin . Vezi, in primul rand nu toate betele #3 sunt pentru mine, iar in al doilea rand, ele toate sunt foarte diferite.

Unul pentru mine este un MHX 2pcs 8.6' #3 Extra fast, pe care il construesc ca pe unul de clasă grea cu maner "full wells" si cu "butt". (asta asa de fun).

Al doilea este un MHX 4pcs 9' #3 Fast, care va pleca la un prieten foarte bun de al meu la jubileu.

Al treilea este un TFO BVK 4pcs  8' #3, care va fi pana la urma un bat "combo". Urmeaza sa mai comand la el inca doua sectii ("conversion kit"). Aceasta este unicul model care se vinde in varianta conversion (4pcs+2pcs). Scoti sectia de jos si o inlocuiesti cu alte doua, si undita se trasforma in 10' Nimph rod. Uita-te la TFO pe site.  Este interesant
http://www.tforods.com/fly-fishing/rods/bvk-series.html#.VkYR7HbhDIU

Ce tine de a patra #3, cred ca ar fi cam mult pentru mine smile . Poate cu timpul un swich, dar la sigur o sa mi-l asablez singur deja. 

DocДата: Пятница, 13 Ноя 2015, 21:37:15 | Сообщение # 272
ARFly,
Da... progreseaza boala asta rau la tine... biggrin . De bambus nu te apuci?

MHX cum e? Ce ai auzit bun de el?

Сообщение отредактировал Doc - Пятница, 13 Ноя 2015, 21:55:09

ARFlyДата: Пятница, 13 Ноя 2015, 23:07:36 | Сообщение # 273
Цитата Doc ()
MHX cum e

Inca nu stiu ce e cu el. Blancul la pret se pozitioneaza intre TFO si St Croix Legend Elite (nu e ieftin). V-om vedea cand o sa-l scot la apa.

Itre timp, vre-o doua poze cu "custom handle" built from from pieces. Am fotografiat din unghiuri diferite. Este un #3 din 2 bucati. Manerul a fost construit din inele separate.

Смотреть:-->> 8488059.jpg(11Kb) · 7689281.jpg(13Kb)

Сообщение отредактировал ARFly - Пятница, 13 Ноя 2015, 23:09:22

DocДата: Суббота, 14 Ноя 2015, 09:48:43 | Сообщение # 274
Asta zic si eu miner. Trasnet! E asa de "fantesy" ca moare Tom Morgan de zaviste. smile

Сообщение отредактировал Doc - Вторник, 17 Ноя 2015, 00:02:50

ARFlyДата: Среда, 09 Дек 2015, 22:00:30 | Сообщение # 275
Continuare la fotografiile precedente:

Prima randunica
Смотреть:-->> 2262406.jpg(70Kb)

ARFlyДата: Среда, 09 Дек 2015, 22:21:34 | Сообщение # 276
A doua randunica:

Sper sa va placa  smile
Смотреть:-->> 4952264.jpg(73Kb) · 1836546.jpg(75Kb)

DocДата: Суббота, 09 Янв 2016, 00:34:09 | Сообщение # 277
E "fine". Ti-a ramas sa le testezi pe apa...

Добавлено (08 Янв 2016, 23:34:09)
---------------------------------------------
ARFly, Salutari!
Am vrut sa te intreb ce impresii ai despre rodbuilding dupa ce l-ai incercat deja:
Rezultatul e acela pe care il astepti sau e departe de el?
Cit de tare sufera acuratetea si precizia? 
Cu unelte ce intra in "Kit" poti face treaba buna sau nu? 

ARFlyДата: Воскресенье, 10 Янв 2016, 15:35:31 | Сообщение # 278
Цитата Doc ()
Rezultatul e acela pe care il astepti sau e departe de el? Cit de tare sufera acuratetea si precizia? 
Cu unelte ce intra in "Kit" poti face treaba buna sau nu?
 Doc salut,
Rezultatul depinde direct de faptul "de unde cresc manile Rodbuilder-ului". In linii generale acuratetea si precizia depind de acelasi lucru. 
Deoarece eu le confectionez, folosind instrument profesionist, acuratetea e chiar mai mare. Daca procuri un "Kit" coplet, atunci e mai mult decat de ajuns. In linii generale ati trebue numaidecat sa ai un "rod drier" si un "rod wraper" de calitate. Cu ele poti face orice. Reamer-ele poti sa le confectionezi singur. Ale mele, cele ce le-am confectionat singur sunt mai bune decat cele trimise de americani. 
Calitatea unditei deja depinde de componentele care le alegi. Daca doresti ceva mai exclusiv, atunci trebuie sa comanzi toate componentele separat, si atunci nu este deloc ieftin. 
Daca te intereseaza cu adevarat, iti povestesc mai multe cand ne antalnim. 
In concludere, vreau sa zic ca nu e deloc un lucru simplu. In termeni de incercari - se merita. 
Nu am incercat inca lansetele #5, dar #3 m-a lasat fara argumente. Arunca tot firul cu usurinta si ridica usor de pe apa cam 1/2 de fir. Daca #5 va fi la fel, atunci nici nu stiu cu ce sa le compar. In acest fel la mine lucreaza doar Hardy Syintix. 
Cam asa stau lucrurile.

Добавлено (10 Янв 2016, 14:35:31)
Am multe de incercat la primavara. Lista e cam asa:
- Double Hand 12.6' wt 6, med fast
- Single hand 9' wt 5, fast
- Single hand 8' 3wt, med fast
- Single hand 10' wt 3, nimph

Asa ca te voi tine la curent cand am sa ies la testare.  smile

DocДата: Воскресенье, 10 Янв 2016, 22:03:10 | Сообщение # 279
Pina acum deseori imi venea acest gand, dar il alungam, deoarece mi se parea irealizabil. Iar dupa cele relatate de tine chiar "m-a agatat".  Din pacate, la moment, nu sunt gata pentru asa ceva. Timp nu am deloc.  Am cate ceva de facut intr-un timp restrins si nu pot sa -mi permit nicidecum  luxul de a ma sustrage. Asa ca dorintele putin le mai amin...
Faptul ca #3 arunca tot firul deja e ceva iesit din comun.
Цитата ARFly ()
Asa ca te voi tine la curent cand am sa ies la testare.
Super. Batem palma.

ARFlyДата: Понедельник, 11 Янв 2016, 00:51:55 | Сообщение # 280
Цитата Doc ()
MHX cum e? Ce ai auzit bun de el?
Apropo, m-ai intrebat mai demult cum e MHX. E super. De lansetele MHX am auzit, ca de fapt sunt prototipul seriei de lansete Gary Loomis IMX, sau cam asa ceva, dar un pic mai ieftine. Este extrem de usor, foarte rapid, si lucreaza excelent cu fire de clasa sa. Din cate am observat, pot fi incarcate si cu fire cu o clasa mai sus. Eu am incercat sa incarc #3 cu fir #5 si a fost OK. Aceste lansete se vand doar Rod buld-erilor, in forma de blank-uri. In serie sau asamblate nu le vei gasi. 
Lanseta din fotografia de mai sus, asamblata cu rosu (Сообщение # 277)  est MHX #3 din 4 piese de 9' picioare. Cu ea am aruncat tot firul.
Nu eram singur pe apa si am mai incercat alte modele. La acel moment, MHX #5 nu erau inca asamblate, asa ca nu stiu inca cum lucreaza. Acuma am doua asamblate si probabil ca una din lansete o s-o pastrez pentru mine. 
Cel mai simplu va fi sa tii lanseta in mana si sa-ti tragi concluziile singur, ceia ce va fi realizabil la primavara, sau poate mai degraba, daca se incalzeste mai rapid anul acesta :).

INSKYPДата: Четверг, 21 Апр 2016, 23:22:36 | Сообщение # 281
Здравствуйте,заранее извиняюсь за флуд ,друг хочет продать 2 удилища HARDY #3 и #7 вместе с катушкой,если кого-то заинтересует - звоните 079987683 (Юрий)

ARFlyДата: Пятница, 22 Апр 2016, 14:20:34 | Сообщение # 282
Цитата INSKYP ()
друг хочет продать 2 удилища HARDY
А друг где покупал аж 2 удилища Харди ? А серийный номер удилищ и пожизненная гарантия тоже на друга оформлены ? И паспорт к ним тоже имеется ?

INSKYPДата: Пятница, 22 Апр 2016, 19:52:06 | Сообщение # 283
Здравствуйте ,удилища из Англии,насколько знаю с его слов,а все интересующие вас вещи можете узнать по телефону

ARFlyДата: Пятница, 22 Апр 2016, 21:36:08 | Сообщение # 284
Как называется серия удилищ ? Hardy Zenith, Hardy Zephrus, Hardy Wraight, Hardy Shadow ?

На мой вопрос вы не ответили. Я спросил насчет серийного номера, потому что эти удилища очень дорогие (Hardy® Wraith AWS Rod
$849.00 - $899.00)
 и соотсетственно каждому удилищу дается персональный серийный номер и паспорт, на базе которых Hardy & Greys предоставляет пожизненную гарантию (базируюсь на собственном опыте). Пожизненная гарантия значит, что вы можете в любой момент послать производителю поломанную часть удилища и вам пришлют новую взамен. 

Если серийных номеров нет, тогда это очень даже Китайский Hardy. В то же время если серийный номер есть, и эти удилища попали к нему легальным путем (к примеру путем покупки у другого лица ), то было бы намного благоразумнее попробовать продать их в Англии. Если у вас старые серии удилищ Hardy, то они тоже хороши, но номера все равно должны присутствовать.

Для просвещения можно посмотреть тут: http://www.hardyfishing.com/hardy-rods-fly-rods-hardy-sintrix/ 

А регистрация покупки проходит здесь: https://www.hardyfishing.com/productregistration 

INSKYPДата: Пятница, 22 Апр 2016, 23:39:36 | Сообщение # 285
Я, мягко говоря штангист в этом,да и по фото которое он выслал мне я не могу разобрать серию

Добавлено (22 Апр 2016, 22:55:44)
да и фото не загружается почему-то

Добавлено (22 Апр 2016, 23:39:36)
Смею предположить что это не одна выше названная серия,может у него серия  HARDY Favourite    GraphiteFly Rod  Lengh 8 и 10  Line   #3 и #7

Форум о рыбалке » Список форумов о рыбалке » Нахлыст » Удилища для нахлыста
Страница 19 из 20«1217181920»
Поиск:

[ Личные сообщения() · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Статистика Форума
Мини чат Сегодня сайт посетили Теги
mauser, ирландец, mart, IgoreK, рыбачок, aspid, Patryot, Sergheivd, Djedy, Ivanea, Kalypso, FISH, scripnic, MARAT, Ingui, шурави, ARFly, kirghy, BART, ШУРАФАН, Soryn, AlonZo, JOKER, Flibustier, kolber, barbacaru, jekis, Alexseliutin, Kytoboy, Tiras, pescaru-md, Valeron, UrbanV, SergheiPl, Protey, grisa, AlexG, Kazak_Valeriy, werum, Chriska

Новые:

• suvorov
  • Kostezkiy
  • Ponomari
  • suhumski
  • Chriska
  • Floater
  • ADI
  • qwart
  • Сергей-Коркодел
  • Luca