Понедельник, 23 Окт 2017, 01:46:52
Приветствую Вас, Гость

[ Личные сообщения() · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]

Страница 20 из 20«12181920
Модератор форума: Rappye 
Форум о рыбалке » Список форумов о рыбалке » Нахлыст » Удилища для нахлыста
Удилища для нахлыста
ZMEIДата: Пятница, 02 Июл 2010, 15:51:18 | Сообщение # 1
Статус: Offline
Нахлыст настолько специфический способ рыбной ловли, что удилище для него невозможно заменить никаким другим. Следовательно, вы должны обзавестись специальным удилищем, конструкция которого полностью отвечала бы требованиям всех фаз ловли, а именно: забросам мушки и управлению его на воде, подсечке и вываживанию рыбы. С помощью удилища вы должны надежно управлять шнуром в различных условиях и постоянно чувствовать его натяжение, которое не должно ослабляться ни на мгновение. Удилище - самый важный элемент снаряжения нахлыстовика, и поэтому его выбору вы должны уделить особое внимание.

Статьи по теме:
Удилища для нахлыста

Все для рыбалки в магазине ДОМ РЫБАКА®

ARFlyДата: Суббота, 23 Апр 2016, 01:00:46 | Сообщение # 286
Если удилища выглядят как на картинках ниже,

значит это уже "винтажные" палки, произведенные в 80-х годах (приблизительно 1985 до 1990) и имеют ценность для коллекционеров, или для эстетов. Должны работать нормально. Ими же кто-то ловил рыбу. По описаниям имеют классический строй. Интересные вещи. В интернете довольно много описаний этих удилищ. В 80-х цена такой палки была приблизительно 100 или 130 фунтов стерлингов.

Может кто-то и заинтересуется.
Смотреть:-->> 3569047.jpg(29Kb) · 9183926.jpg(44Kb)

INSKYPДата: Суббота, 23 Апр 2016, 19:27:54 | Сообщение # 287
да это именно они

newckДата: Понедельник, 31 Окт 2016, 21:18:56 | Сообщение # 288
Buna muscarilor!

Sunt un incepator cu experienta de pescuit la undita cu pluta in copilarie. Cu toate ca de vreo 20 de ani nu am mai pus mana serios pe de-ale unditului, pana acum ma tine nostalgia diminetilor cu roua si orele de liniste in sanul naturii... Long story short, m-am apucat de navigat pe net cu scopul de a aduna ceva cunostinte pentru a tine pasul cu noutatile si am dat de unditul la musca. Asadar, am dorinta de a intra in posesia unui set de incepator pentru un incepator cu perspectiva (sper), la un pret rezonabil. Una dintre oportunitati e sa intreb aici, local, poate cineva are prea multe in debara si ar vrea sa scape de o povara. Daca nu si nu, o sa-mi continui cautarea pe taramurile internetului, ca tot suntem in prag de iarna - cine leaga muste, cine isi mai cizeleaza tehnicile, iara eu cu ale mele - la cautat lansete, fire, mulinete... Si daca tot nu-i sezonul de pescarit, mai intrati aici pe forum, mai bagati la poze, la povesti si intamplari ca-i cam trist pe-aici...

Multam si bafta!

wink

KalypsoДата: Вторник, 01 Ноя 2016, 13:08:49 | Сообщение # 289
newck - Din cite eu imi amintesc (Petru) Aspius vindea una. Incearca sa discuti cu el.

Время проведённое на Рыбалке в счёт жизни не идёт.

DocДата: Среда, 09 Ноя 2016, 02:15:27 | Сообщение # 290
newck, Salut!
Ai dreptate - e cam trist pe-aici. Suntem cam puțini și, se pare, nu prea vorbăreți.
Da, gîndește-te bine, îți trebuie tare? Căci e multă bătaie de cap și s-ar putea să nu-ți satisfacă așteptările.

ARFlyДата: Четверг, 10 Ноя 2016, 00:38:06 | Сообщение # 291
Цитата Doc ()
Căci e multă bătaie de cap și s-ar putea să nu-ți satisfacă așteptările.
Doc salut,
Da ce, te-ai dezamagit deja ? biggrin Cam devreme biggrin .
Mai da un sunet din cand in cand. Stii ca am avut intotdeauna placere de companie biggrin .
Noi asa, cam odata in saptamana am iesit la rau cu baietii. (Cam toata vara). Eu unu, nu am prea avut partide de pescuit singur anul acesta.

newck, nu te speria. Nu e atat de strasnic necuratul, cat de strasnic e copilul lui  biggrin . Te deprinzi cu de toate, inclusiv si cu ce e mai greu.

Referitor la intrebarea ta:
1.  Nu cauta sa cumperi local, pentru ca aici nimic calitativ nu o sa gasesti (putinii locali au lansete bune si cu cred ca vor sa le vanda)
2. Zicala : "Nu suntem atat de bogati, ca sa cumparam lucruri ieftine" in cazul muscaritului este la locul ei.
3. Muscaritul nu e un lucru foarte ieftin, la fel ca si spiningul de calitate (dar nu mai scump ca spiningul de calitate).
4. Pentru muscarit, ai nevoie sa te dezvolti in continuu, sa citesti, sa exersezi, sa comunici, etc ( daca vrei, este un pescuit intelectual).
5. Daca te decizi, si vrei sa cheltui timp si bani pentru un lucru care merita toti banii, imi scrii in posta personala si i-ti lamuresc de unde sa cumperi un lucru bun, care merita banii.

Daca ti-am satisfacut curiozitatea, atunci e bine.

In concluzie, am sa-l citez pe un GURU al muscaritului din Rusia, Igor Teapkin, pe care unii concetateni de-ai nostri au avut norocul sa-l cunoasca si chiar sa se antreneze cu el : "Нахлыст в умелых руках, это убийственное оружие".  Iar eu ii dau dreptate pe deplin. 
Salutare

Сообщение отредактировал ARFly - Четверг, 10 Ноя 2016, 00:41:07

ARFlyДата: Четверг, 10 Ноя 2016, 00:50:06 | Сообщение # 292
Niste exemple de anul asta:

Смотреть:-->> 3512655.jpg(163Kb) · 3449426.jpg(172Kb)

DocДата: Четверг, 10 Ноя 2016, 07:01:45 | Сообщение # 293
ARFly, Salut!

Fii serios, cum poti fi dezamagit de muscarit? Am spus-o in asa maniera, ca sa-i adaug din fermitate, caci newck pare sa fie indecis.
E adevarat , anul asta rar mi-a reusit sa ies la riu, dar corectam noi lucrurile. Asa ca ma alatur voua in anul ce vine. Pina atunci putem sa ne intilnim sa mai legam cite ceva.

Bag si eu vre-o doi centi pentru newck:
Mai frumos si mai fascinant pescuit ca muscaritul nu exista. Axioma. Nu necesita dovezi.
Daca mai ai vre-un hobby - considera ca nu-l mai ai. Daca nu pescuiesti - legi muste, daca nu legi muste - stai cu ochii pe internet scotocind prin site-uri dedicate - de la materiale si unelte pina la literatura, entomologie, forumuri etc. Si toate astea iti iau o GROAZA de timp. Trebuie sa studiezi, altfel nu se poate. Iar daca te plictiseste - inseamna ca nu e al tau.
De la dezvelirea coletului cu primul tau set de muscarit pina la primul peste in minciog - dureaza. Eu primul an mai n-am prins nimic.
O sa te coste. Ma alatur parerii lui ARFly, cind zice sa nu procuri lucruri ieftine: bani pierduti si dezamagire. Dar nici sa te arunci dupa ce e mai scump nu merita. Pot fi gasite lucruri foarte bune la un pret rezonabil. In final platesti pentru placerea de la hobby, si merita...

Stii ce e cel mai fascinant in muscarit? E simplu - nu are limite.

ARFly, vad ca ti-ai mai asamblat doua bete. Cum le gasesti comparativ cu cele din uzina pe care le ai?

AspiusДата: Четверг, 10 Ноя 2016, 09:16:16 | Сообщение # 294
newck

Na, uite ca ai facut cunostinta si cu ARFly, biggrin  tot ce i-ti mai trebuie e sa iesi o zi doua pe apa cu el. Credema, pur si simplu o sa te fascineze ce poate face cu un bat si un snur  biggrin

Fire intinse si bun venit in club.

Born to fish.

ARFlyДата: Четверг, 10 Ноя 2016, 13:03:24 | Сообщение # 295
Цитата Doc ()
ARFly, vad ca ti-ai mai asamblat doua bete
Doc,
cum naiba ti-ai dat seama ca sunt noi ?????? surprised

Double Hand-ul e un Rainshadow Immortal Spey #5 de 12,6 picioare de la BATSON. O lanseta foarte buna, un pic mai rapida ca Meiser-ul, cu constructia: mid-to-tip fast-progressive. Am pescuit cu ea mai mult anul acesta, pentru ca Meiser-ul l-am rupt sad  , si abia doua saptamani in urma am primit sectia la schimb, care in cele din urma nu se aseaza corect. Asa ca o sa am de lucru si la Meiser.

Single-hand-ul este Limited Edition Nimph 3# de 10 picioare de la Hook & Hackle Ltd. Perfect pentru orice situatie, cu exceptia avatilor de 3 kg si mai sus. Dar s-a ispravit si cu aceia. Lucreaza cu un diapazon de firuri destul de mare: de la #3 la #5. Nu simti diferenta din cauza lungimii si a grosimii mari la maner.

Am mai construit un Deer Creek Switch #5 de la Temple Fork Outfitters. Tot e bunicel. Am pescuit si cu el destul de mult. Dar asta e un pic mai universal, cu inclinare spre clasa grea.

Aspius,
multumesc pentru incredere  smile . Imi pare rau ca nu am mai reisit sa pescuim impreuna pe Prut anul acesta. Sezonul viitor o sa vii tu la Chisinau, si atunci sigur v-om merge, doar ca pe Nistru smile .

Cam asa stau lucrurile.

Сообщение отредактировал ARFly - Четверг, 10 Ноя 2016, 15:23:38

DocДата: Четверг, 10 Ноя 2016, 23:35:26 | Сообщение # 296
Цитата ARFly ()
pentru ca Meiser-ul l-am rupt
A-afigheti... Da, ce-ai facut? L-ai strins cu usa? Ai calcat pe el? Ei, nu te intrista chiar intr-atit - oricum nu-ti placea, ca era prea moale biggrin (asta a fost pe post de gluma).
De Batson am auzit lucruri foarte bune, asa ca te felicit cu alegerea.  
De bambus nu te apuci?

ARFlyДата: Пятница, 11 Ноя 2016, 01:05:11 | Сообщение # 297
Цитата Doc ()
De bambus nu te apuci?
biggrin biggrin Nu, de bambus nu ma apuc. In orice caz boala asta e mare. Acuma pe drum e un G.Loomis IMX #5 de 9 picioare de la MHX. Am avut doua din acelea si mi-au placut foarte mult, dar ambele au ajuns in maini bune  smile , si baietii sunt fericiti. Am vrut sa astept "Black Friday" la americani, dar nu a rezistat sufletelul, asa ca am comandat una.

De Meiser nu am ce zice. De fapt, Moşul Meiser a simţit ca a facut-o lată, si mia mai trimis o undiţă (aşa, pentru orice eventualitate, sau în caz că partea reparată nu se aşază corect). Aşa că acuma am 2 beţe Meiser Highlander Classic de 12,6 picioare smile smile .

Daca vrei sa-ti mai variezi complectaţia şi te interesează ceva rapid şi bun, îţi recomand să te uiţi la un MHX. Unicul lucru e ca acuma sunt scumpe, dar dacă aştepti un pic, atunci la "Black Friday" (cam in jur de 20 Decembrie) poţi sa prinzi un preţ bunicel (între 50 şi chiar 75% reducere). Pe deasupra o să te mai coste vre-o 50 de dolari livrarea, dar partea bună este că vine cu FedEx-ul in 4-5 zile, şi e garantat că nu ţi-o strică pe drum. Vezi link-ul:
www.mudhole.com/MHX-One-Handed-Fly-Rod-Building-Kits?quantity=1&custcol_blank_model=180&custcol_rod_pieces_matrix=5&custcol_kit_handle_assembly=9&custcol_kit_guide_set=2 

Minusul este că necuraţii ăştea de la Mudhole, au cumpărat patenta pentru IMX de la Loomis şi nu permit ca ele să fie asamblate în serie. Respectiv, gata confecţionate, în serie, nu le găseşti nicăieri. Altfel, lansetele sunt foarte bune, uşoare, şi lucrează nu mai rău decât acelaş "Hardy Sintrix".

Cam aşa.

Сообщение отредактировал ARFly - Пятница, 11 Ноя 2016, 10:14:56

DocДата: Пятница, 11 Ноя 2016, 03:47:53 | Сообщение # 298
Цитата ARFly ()
http://www.mudhole.com/MHX-One...._set=2
  Nu lucreaza lincul. Am aruncat o privire pe site-ul lor. M-a agatat.
Chiar mi-ar trebui un #7 sau #8 pentru crap, stiuca in Delta si fire sinking. Planificam sa-mi iau un Hardy Shadow pentru sezonul ce urmeaza, dar mie teama, ca nu e destul de fast, iar Sintrix e peste bugetul meu. Si uite MHX e varianta ideala. Problema e, ca daca cei de la Mudhole nu asambleaza, eu ce ma fac cu blancul? Ca de rodbuilding nu sunt gata.
Ce ma sfatui?
Si Rainshadow, comparativ cu MHX, cum e?

Сообщение отредактировал Doc - Пятница, 11 Ноя 2016, 10:06:20

ARFlyДата: Пятница, 11 Ноя 2016, 10:11:14 | Сообщение # 299
Цитата Doc ()
Ce ma sfatui?
Doc,
Daca treburile stau aşa, atunci eu te-aş sfătui urmatorul lucru:

www.mudhole.com/MHX-Switch-Rod-Kits

O sa ai toate laolalta: lanseta rapidă, puternică, si o poţi folosi atât ca single-hand cât şi ca double hand. Unicul lucru care trebuie să-l iei în consideraţie este că Switch şi Double Hand este +2clase faţă de single-hand. Respectiv, dacă te gândeai la un single-hand #7, atunci cumperi un switch #5. Adiţional, single-hand-ul il vei găsi de max. 10 picioiare, atunci când switch-ul este de 11 picioare. Aceasta oferă unele avantaje. Ceia ce îţi mai trebuie pentru el, este un fir Royal Wulf Ambush TT şi atunci o să fii în culmea fericirii.

Marele plus pentru Switch este că el lucrează foarte bine atât ca single hand cât şi ca double hand.

Cât ţine de asamblere, se poate de rezolvat.

Daca ceva, putem vorbi şi la telefon.

P.S. Am schimbat Link-urile. Copie link-ul din mesaj si pune-l pe alta pagină, şi o să lucreze.

Сообщение отредактировал ARFly - Пятница, 11 Ноя 2016, 10:19:55

DocДата: Пятница, 11 Ноя 2016, 11:52:43 | Сообщение # 300
ARFly, many thanks,
Nu m-am gindit la Switch din cauza ca nu prea inteleg ce e cu el: pentru SH e prea lung (imi inchipui ca iti rupi miinile pina la sfirsitul zilei), iar pentru DH e prea scurt si nu atingi distanta unui spey normal. Un switch fast pentru muste mari si stufoase la stiuca ar merge, dar pentru avat pierd in distanta si asta e crucial. Ce zici? Nu mai bine iau un MHX SH 9f. #8 si un DH 12,6f. #6?

Am dat de un tip de snur ce se raspindeste vertiginos in west, in orice caz apare in vinzare in shopurile serioase unul dupa altul. Poate te va interesa.
Partea proasta e ca runing-ul e monofil si, ce n-ar spune ei, imi inchipui ca se va face bucle si va face noduri mai des, mai pui ca e peste 30$ si nu cred ca merita banii.

https://www.google.com/url?sa=....KXlzrTw

https://youtu.be/M24h0SHBSCg

Сообщение отредактировал Doc - Четверг, 24 Ноя 2016, 21:06:32

Форум о рыбалке » Список форумов о рыбалке » Нахлыст » Удилища для нахлыста
Страница 20 из 20«12181920
Поиск:

[ Личные сообщения() · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Статистика Форума
Мини чат Сегодня сайт посетили Теги
Chriska

Новые:

• Kostezkiy
  • Ponomari
  • suhumski
  • Chriska
  • Floater
  • ADI
  • qwart
  • Сергей-Коркодел