Среда, 28 Июн 2017, 10:14:18
Приветствую Вас, Гость

[ Личные сообщения() · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]

Страница 60 из 83«1258596061628283»
Форум о рыбалке » Список форумов о рыбалке » Вести с водоемов Молдовы » ДНЕСТР 2016
ДНЕСТР 2016
madanelДата: Воскресенье, 03 Янв 2016, 00:12:53 | Сообщение # 1
Чистильщик
Статус: Offline
Новости о рыбалке на Днестре.

При публиковании своего сообщения, просьба быть максимально информативным.
Укажите:
*В каком месте Днестра Вы ловили,
*Какие снасти и насадки использовались,
*Каковы были условия ловли (погода, уровень воды, течение, береговая ловля либо ловля с лодки),
*Какая рыба была в улове.
Все сообщения не касающиеся непосредственно информации о рыбалке с Днестра будут удаляться.

Фотографии публикуйте в
ФОТОАЛЬБОМе, в рубрике "ДНЕСТР". (Для добавления фотографии ЖМИ СЮДА)

Сопутствующие темы:

Номера телефонов, по которым можно сообщать о случаях браконьерства
(по ним же можно связаться и с инспекторами и купить у них однодневные или годовые билеты):

Внимание!!!

Для ловли на Днестре необходимо приобрести рыболовный билет по адресу:
Chisinau, str. Mereni 8 tel.: 022-47-24-20, 022-47-32-37, Serviciul Piscicоl (Рыбинспекция)
Цена билета: Суточный - 30 лей, Годовой - 300 лей, для инвалидов и пенсионеров годовая лицензия стоит 150 лей

ЗАКОН о рыбном фонде, рыболовстве и рыбоводстве ЖМИ Сюда
LEGE privind fondul piscicol, pescuitul şi piscicultura APASĂ Aici

Рыбы Среднего и Нижнего Днестра (Справочник хранителей реки) 2013г.ЖМИ Сюда
Peştii Nistrului de Mijloc şi de Jos (Ghid al pastrătorilor răului) a-l 2013 APASĂ Aici

KaratДата: Вторник, 09 Авг 2016, 14:22:18 | Сообщение # 886
Submarine, Ms mult;)
Un cunoscut imi recomanda Favorite Varita RT-662UL Ultralight 1,98м  2-7гр  4-8lb  Mod.fast.......nici nu stiu la care sa ma opresc.....nu am lucrat niciodata cu asa greutati de 7gr la adiincimi....

Сообщение отредактировал Karat - Вторник, 09 Авг 2016, 14:23:08

RICAДата: Вторник, 09 Авг 2016, 14:54:17 | Сообщение # 887
Цитата Karat ()
am pus ochiul pe Daiwa Megaforce Jiggerspin 2.60m 3-18g greutatea lui 120g!!
Karat, ai gasit aceasta lanseta in Chisinau sau tre" s-o comanzi ? Daca e vorba de comanda, pot sa ti-o
ofer pe a mea pt. testare, sa nu cumperi cu "ochii inchisi".
Цитата Submarine ()
Despre Daiwa Megaforce Jiggerspin nu pot spune nimic, dar citind descrierea lui si comentarii despre el, mi-as dori si eu unul
Submarine, propunerea e valabila si pt. tine.

KaratДата: Вторник, 09 Авг 2016, 15:10:44 | Сообщение # 888
RICA, Nu in oras nu este....tre sa o comand...astept acum sa-mi scrie pretul si timpul livrarii......
Chiar mar interesa.....;)

Сообщение отредактировал Karat - Вторник, 09 Авг 2016, 15:14:42

RICAДата: Вторник, 09 Авг 2016, 15:56:25 | Сообщение # 889
Цитата Karat ()
Chiar mar interesa...
069 doi zero sapte 329

samurayДата: Вторник, 09 Авг 2016, 23:25:13 | Сообщение # 890
Цитата Karat ()
samuray, eu am fost exact in locul asta si anul trecut si anul acesta......am ramasa dezamagit total de regiunea Stefan Voda.......de fiecare data noaptea trec cu ,,ELEKTROUDO4KA'' pe sub mal,si inca si cu pritentii de felul- ,,Ridica weii unditile daca  nu vrei sa ti le inclicesc!''!!!......Am crezut ca o sa-i inec acolo......nu am vazut sa prinda ceva....dar nici noi in afara de caras nu am luat nimik!!!Dupa cele vazute am pus punct pe regiunea ceea!!!Departe Obositor si inca si fara carp........
Cu parere de rau cred ca ai dreptate, am vazut si eu ca la 3 noaptea mergeau doi aborigheni pe mijlocul riului cu o lanterna puternica, da nu intelegeam ce fac, probabil erau elektricienii.
Peste o saptamina am mers tot la locul asta dar era ocupat am cautat 3 ore alt loc, si am gasit, unde seara au venit alti doi tineri care au intins 2 plase lejer, cat puneau prima plasa au scos un som marisor, ca abia l-au bagat in barca, diminiata sau trezit cu o plasa rupta :)
Noi insa in 2, in 2 zile am luat la 10 kg de caras frumos smile tot podleshiu s-a dus la zeama pe mal. Am prins la feeder +rima

SanduДата: Вторник, 09 Авг 2016, 23:56:10 | Сообщение # 891
Karat, nu îndrăznesc să-ţi recomand procurarea unui spining anume, maiales că vorbeşti de UL, dar referitor la Favorite Varita pot să-ţi spun că folosesc modelul VRT-662 ML 1,98м5-16 gr de aproximativ 2 ani pe zona r.Nistru porţiunea Vadul lui Vodă -
Oxentea şi sa isprăvit atît cu biban de cele mai mici dimensiuni, cît şi cu
somn de 8 kg. Probabil merită banii investiţi. Totuşi am impresii duble şi
consider că era mai potrivită o lansetă cu lungimea de cel puţin 2,20 m şi
testul 3-18 gr. Alegerea este a ta.

SubmarineДата: Среда, 10 Авг 2016, 09:25:19 | Сообщение # 892
Лига Спиннингистов Молдовы
Цитата Karat ()
Un cunoscut imi recomanda Favorite Varita RT-662UL Ultralight 1,98м  2-7гр  4-8lb  Mod.fast.......nici nu stiu la care sa ma opresc.....nu am lucrat niciodata cu asa greutati de 7gr la adiincimi....
E bun, dar nu e suficient de universal pentru tot parcursul anului la Nistru. Primavara si vara dai cu greutati mici 6-8 gramme, dar spre toamna va trebui sa arunci si pana la 14 gramme (daca vorbim de partea superioara a Nistrului). Asa ca decide-te ce vreai, apoi cumpara, nu lua doar de dragul luatului. Eu i-ti recomand (ca si Sandu) sa cauti ceva cu lungimea de la 2,20m pana la 2,70m si cu testul intre 3 si 18 gramme. Ideal ar fi 2,4m 3-16 gramme. Unul din betele care ti-ar raspunde la cerinte este Pontoon21 Chaser GAD CRS792MMXF, asta are lungimea de 2,36 si testul afirmat 4-18, dar real de la 3 la 16 /// sau Pontoon21 Harrier GAD HRS762MLXF, asta e putin mai scurt, dar e destul de interesant, plus ca si la prets aproape ca te incadrezi. Doar ca tre sa mai adaugi un pic la pret, sunt baieti care pot sa ti-l aduca din Russia. De altele la pret pana la 100$ cu asa parametri si sa fie cat de cat calitativ, informativ si extrafast pentru jig - nu am intalnit. Ramane de testat si Daiwa de la Rica sa vedem ce reprezinta, dar nu o gasesc nici intr-un magazin sa fie accesibila in stoc...

Хороший спиннинг раз в год сам рыбу ловит.

Pescuitul la rapitor are viitor !

Сообщение отредактировал Submarine - Среда, 10 Авг 2016, 09:33:43

AspiusДата: Среда, 10 Авг 2016, 10:18:48 | Сообщение # 893
Karat

Eu am GAD'ul  Pontoon21 Chaser GAD CRS792MMXF, pot sa spun ca acopera absolut orice necesitate ai tu in materie de spinning. Jig, rotative, oscilante, voblere, etc. Cu el arunc si voblere de 1,5 gr si jiguri de 16-18 gr, nu m-a dat de gol niciodata. Am fost cu el si la campionatele de spinning de pe mal, chiar pe Nistru (eu pescuiesc exclusiv pe Prut) si a facut fata oricarei incercari. Toamna si primavara la avat, am aruncat pilkere de 16 gr la o distanta de 90 - 100 m foarte lejer. Batul i-si merita toti banii, ti-o spun in cel mai sincer mod. Faza e ca costa un pic mai mult, undeva in jur de 100 $ dar sa stii ca nu ai sa dai in bara daca il iei.

Born to fish.

supitaДата: Среда, 10 Авг 2016, 11:04:39 | Сообщение # 894
Salutare, ieri seara, pe la orele 20:30, la Coșernita a trecut serviciul pescicol, a verificat biletele. Mulți nu aveau, amenzi nu le-au pus. Cum sa-nteleg, cînd vor atunci pun sau ieri erau in apele lor??? Deci cînd le zici de plase, parcă le dai sare in ochii lor curați și blînzi...

KaratДата: Среда, 10 Авг 2016, 11:31:53 | Сообщение # 895
SubmarineAspius, Va multumesc mult de informatii si de sfaturi.......mai analizez....ma interesat mult Pontoon21 Chaser GAD CRS792MMXF....si lungimea si testul e bun,si toti il lauda!!!Dar nu gasesc informatie ce greutate are???cit cintareste??
La Daiwa Megaforce Jiggerspin deja nu ma gindesc ca e scumpa livrarea si imi iese acasa 85euro..... si nu are sens deja!!!

Добавлено (10 Авг 2016, 11:31:53)
---------------------------------------------
supita, Am fost simbata la Serviciu Piscicol de la Maria Dragan sa procur un bilet de sezon pt un cunoscut......dar era doar paznicul care mi-a zis ca nui nimeni....eu l-am intrebat cum procedam daca vine controlu....?...a zis ca e posibil pe mal de achitat biletul....nu stiu cit e de corecta aceasta informatie!!!!

Сообщение отредактировал Karat - Среда, 10 Авг 2016, 12:12:30

партизанДата: Среда, 10 Авг 2016, 20:48:38 | Сообщение # 896
Хочу выразить благодарность всем рыболовам, написавшим в личку, а их было много, и порадовавшимся вместе со мной моему трофею hands . Желаю каждому поймать свою заветную рыбу. Мне понадобилось для этого  50 лет. Как говаривал покойный Sportsmen нельзя стоять на месте,надо расти над собой. И удача улыбнётся каждому. Ни хвоста ни чешуи вам, а я с удовольствием пойду к чёрту smile

Плохой день на рыбалке, лучше чем хороший день на работе!

igor-nДата: Четверг, 11 Авг 2016, 11:59:53 | Сообщение # 897
рыбалка удалась smile Амура взяли на свале 8200 ,глубина 7-8 метров , макушатник (поводок около 12 см.)на крючке техно-пух .Было выловлено ещё пару густёрок и карасей, пошли на подобие ухи:whistling:  smile                                                                                      
Смотреть:-->> 6994063.jpg(294Kb) · 4887524.jpg(162Kb)

Сообщение отредактировал igor-n - Четверг, 11 Авг 2016, 12:02:05

InguiДата: Четверг, 11 Авг 2016, 19:29:17 | Сообщение # 898
Ловил с утра на ДВХ .Уровень прежний , в этом сезоне сильно не менялся .Лёгкий ветер всё время менял направление , но рыбалке не мешал .Всплесков было много , хищник начал активизироватся . Пробовал ловить жереха поверху , но понял что зря время теряю . Поменял другую блесну и начал ловить со дна . Мелкого окуня отпускал ,брал только крупного . Стаями ещё  не ходит , поэтому надо всё время ,после поимки пару окуней , менять точку заброса. Судак тоже берёт с утра ,но редко , поймал краснокнижного чопа сперва подумал что маленький судачок , но  был чёрный как уголь и морда более острая . После очередного заброса почувствовал глухой зацеп , потом зацеп ожил и понял что это рыба . Сперва подумал что крупная щука , но агресивных подергиваний не было  , когда на конце шнура увидел слизь , понял что это ,,усатый ,, попался . Короче как каждый спинингист в этом сезоне тоже взял своего сома , хотя и не  крупного . Потом начало греть и на это рыбалку закончил . День был прекрасный ни браков , ни рыбаков не было ,один я на всю акваторию...

Добавлено (11 Авг 2016, 19:14:32)
---------------------------------------------

Да что рыба , мне бы тишину послушать , да на поплавок поглядеть...

Сообщение отредактировал Ingui - Пятница, 12 Авг 2016, 09:40:35

DjedyДата: Четверг, 11 Авг 2016, 23:39:40 | Сообщение # 899

https://youtu.be/DPq8eD-yXMI

Ни самые прекрасные,ни самые отвратительные устремления человека не заложены в нем от природы: они-результат социального прогресса.(Эрих Фромм)

vsvampДата: Пятница, 12 Авг 2016, 09:22:52 | Сообщение # 900
Цитата supita ()
Salutare, ieri seara, pe la orele 20:30, la Coșernita a trecut serviciul pescicol, a verificat biletele. Mulți nu aveau, amenzi nu le-au pus. Cum sa-nteleg, cînd vor atunci pun sau ieri erau in apele lor??? Deci cînd le zici de plase, parcă le dai sare in ochii lor curați și blînzi...
2 inspectori au patrulat între Vadul lui Vodă și Coșernița, dar în apropiere de sat nu au ajuns. Au fost verificați 3 pescari, care aveau bilete, dintre care unul, cică venit din Europa, dar cu mentalitatea de moldovean și cu câteva grade și un vocabular necenzurat, a început să se contreze cu inspectorii, discuția a durat ceva timp, inclusiv au fost abordate teme ecologice, luând în calcul că în locul unde se odihneau pescarii era mizerie.

Форум о рыбалке » Список форумов о рыбалке » Вести с водоемов Молдовы » ДНЕСТР 2016
Страница 60 из 83«1258596061628283»
Поиск:

[ Личные сообщения() · Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Статистика Форума
Мини чат Сегодня сайт посетили Теги
ZMEI, IgoreK, CatFish, vatras, Евгений, vaseal, AndrianC, i-subin, vladik, aspid, Patryot, alex-r, MikeMD, interol, Ivanea, Kalypso, Ingui, БДМ, шурави, kirghy, BART, ШУРАФАН, RICA, Водопол, МОЛОЧНИК, AlonZo, JOKER, barbacaru, Moroz_Sergiu_(JAXON), BryanCanell, Tiras, kaldun, Crazy, NightMan, mormolok, AlexG, Жужа, Infecshion, raduvio

Новые:

• raduvio
  • carp-dream
  • wendramy
  • Djliohin
  • raven
  • madserjik
  • Mi2L
  • SanchoMD
  • VoVANN
  • test12